Kerem Alışık – Kimdir

Kerem Alışık

Çolpan İlhan & Sadri Alışık'ın oğlu, Attila İlhan'ın yeğeni olan Kerem Alışık İstanbul'da doğdu. Sanatla yaşayan bir ailenin içinde yetişen Kerem Alışık, her zaman kendini üç ayrı konservatuvardan mezun olmuş biri olarak tanımladı.

Oyunculuğu ve kişiliğiyle insanların gönlünde sağlam bir yer edinmeyi başaran Kerem Alışık, felsefesini her yorulmak bir çalışmak, her çalışmak bir yaşamak olarak adlandırdı.

Bir dönem profesyonel olarak futbol oynayan ve milli sporcu geçmişi olan Kerem Alışık için spor, hayatının vazgeçilmezleri arasında yer aldı hep.

Yatılı olarak okuduğu ilkokulda annesine özlem dolu şiirler yazarak başlattığı şiir tutkusunu, şiir kitapları ve şiir albümleri ile sürdürdü. Şiir yaşanmadan yazılmaz, şiir hayattır, şiire bakarak neyi nasıl yaşadığınızı görebilirsiniz çünkü şiir kalple yazılır diyen Kerem Alışık, halen şiir yazmaya devam etmekte.

Babasını kaybettikten sonra yapımcı Ünal Küpeli 'nin teklifi ve annesinin ısrarı ile gene Ünal Küpeli'nin yönettiği ''Fırtınalar'' dizisiyle oyunculuğa ilk adımını attı. Bir sene sonra da Tiyatro Kedi'de Hakan Altıner'in yönettiği ''Fehim Paşa Konağı'' adlı oyunla tiyatro sahnesine merhaba dedi.

Babası Sadri Alışık'ın adını yaşatmak üzere, annesi Çolpan İlhan ile ''Sadri Alışık Tiyatrosu''nu kurdu. Ve anne oğul birçok oyunun yapımını üstlenirken, birçok oyunda da oyuncu olarak rol aldı.

Annesinin vefatının ardından tiyatronun adını ''Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu'' olarak değiştirdi. ''Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu'' kurulduğundan bu yana 26 yıldır sanat severlerle buluştu. Ve repertuvarına her yıl birçok yetişkin, alternatif ve çocuk oyunları ekledi. Kerem Alışık , Tiyatroda oyunculuğun yanı sıra Yönetmenlik ve Supervisorluk görevlerini de üstlenmektedir.

Annesi Çolpan İlhan ile birlikte 2005 yılında 'Sadri Alışık Kültür Merkezi'ni kurdu. Genç ve yetenekli oyuncuları kültüre ve sanata kazandırmak amacıyla hem Akademi, hem Konservatuvar olarak oyunculuk eğitimleri veren Sadri Alışık Kültür Merkezi, 16 yıldır hiç ara vermeden kültürel ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmekte. Kültür Merkezi İçinde annesi adına açtığı Çolpan İlhan Sahnesi'nde alternatif tiyatroya ve tiyatro yapmak isteyen gençlere verdiği maddi manevi destekle olanak yarattı.

Ayrıca gene annesi Çolpan İlhan ile beraber, büyük bir fedakarlık ve özveriyle başlattıkları, Türkiye'de sadece sinema ve tiyatro oyuncularının ödüllendirildiği tek ödül töreni olan 'Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri, 26 yıldır aynı titizlik ve özveriyle oyuncuları yüreklendirmeye ve iltifatlandırmaya devam etmekte.

Tiyatro, Akademi ve Konservatuvarda Genel Sanat Yönetmenliği görevini sürdüren ve Oyunculuğa adım attığı 1996 yılından bu yana birçok Sinema filmi, dizi ve tiyatro oyunlarında rol alan Kerem Alışık, halen reklam, sinema ve tv programlarında aktif olarak yer almakta ve Atv'de yayınlanan ve üç sezondur gününde en çok izlenen Bir Zamanlar Çukurova dizisindeki Fekeli karakterini canlandırmaktadır.

BİZE ULAŞIN