17 Kasım 2023, Cuma 19:00

atv Ana Haber 17 Kasım 2023, Cuma

"atv Ana Haber" haberi için lütfen tıklayın...

Gazze'deki, İsrail ablukasının 42'nci günü. Savaşın başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana Türkiye yoğun bir diplomasi trafiği içinde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işte tam da bu mesele için günü birlik Almanya'ya gitti bugün. Konu Filistinliler'e ölüm yağdıran İsrail, masumlara yapılan katliam. Masada; kalıcı ateşkes önerileri ve İsrail'in savaş suçu işlediğine yönelik birçok kritik başlık var.

**

Gazze'de 42 gündür devam eden katliamda Şifa Hastanesi'ne yapılan baskın tüm dünyanın tepkisini çekmişti. "Hastanenin altında karargah var" yalanı kimseyi ikna edemedi ama İsrail ordusu bugün İbni Sina Hastanesi'nin de kapısına dayandı. Üst düzey yetkililerin açıklamalarına bakılırsa ordunun yeni hedefi Gazze'nin güneyi. Bölgede sıkışan nüfusu düşününce katliam derinleşeceğini ön görmek çok zor değil.

**

Kudüs'te katliamın 6. Cumasında yine aynı zulüm vardı. Gençleri, Mescid'i Aksa'ya yaklaştırmamak için İsrail askeri, yine etten duvar ördü. Mezalimi dünyaya duyurmak isteyen Türk gazeteciler de saldırının hedefiydi.

**

Milyonlarca memur ve memur emeklisi zamlı maaşlarını merak ederken yüzbinlerce memursa ek gösterge heyecanı yaşıyor. Ek göstergesi 2800'den 3600'e çıkan memurların hem maaşı hem de alacakları emekli ikramiyeleri artacak.

**

Sosyal medya fenomenleri Bahar ve Nihal candan, "Sazan sarmalı" yönteminin tanıtım yüzü oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmışlardı. İkili, kara para aklama ve suç örgütüne üye olma suçundan tutuklandı. İkili, karar sonrası gözyaşlarına hakim olamadı. Dilan Polat ve Engin Polat çifti için kötü haberse, avukatları Ahmet Gün'den geldi. Gün, etkin pişmanlıktan yararlanıp tahliye olma umuduyla her şeyi itiraf etti.

**

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde organ nakli bekleyen çocukların aileleri, çocuklarına kan ararken kendilerini çok çirkin bir pazarlığın ortasında buluyorlar.

**

Bugün Kasım'ın 17'si ve Batıdan Doğuya Türkiye'nin büyük kesiminde sıcaklıkların sıfırın altına düşmesiyle kar yağışı başladı. Bursa'dan Rize'ye, Yozgat'tan Van'a yurttan kar manzaraları...

CANLI YAYIN