Nihat Hatipoğlu

2024 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

İslam aleminin heyecanla beklediği Ramazan, huzur ve paylaşmanın ayı olarak biliniyor. Her yıl olduğu gibi etrafı saran Ramazan coşkusu, 2024 yılında da 7'den 70'e herkesi mutluluğa sürüklüyor. Bir ay boyunca Allah rızası için oruç tutmaya hazırlananlar, Ramazan sevincini derinden hissediyor. 2024 Ramazan ayı Mart ayına denk geliyor. 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece ilk sahurunu yapmaya hazırlanan Müslüman dünyası, yine 11 Mart'ta ilk iftarını yapacak. '11 Ayın Sultanı' olarak da bilinen Ramazan ayı, ibadetlerle geçirilerek nefse hakim olmayı öğretecek.

2024 Ramazan Ayı Zaman Bitiyor?

Coşkusuyla ve getirdiği huzurla bir ay boyunca en anlamlı misafir olan Ramazan ayı, Nisan ayında sona eriyor. 10 Nisan sabahına bayram coşkusuyla ulaşacak olan Müslümanlar, 2024 yılının son iftarını 9 Nisan akşamı yapacak. Böylece, 2024 Ramazan ayı 9 Nisan'da akşam ezanının okunmasıyla birlikte yerini bayram sevincine bırakacak.

2024 Ramazan Ayı Kadir Gecesi Ne Zaman?

Bin aydan daha hayırlı olan gece olarak bilinen Kadir Gecesi de İslam aleminin heyecanla beklediği günlerden biri. Kadir Suresi'nde "Şüphesiz, biz onu (Kur'an-ı Kerim) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir" şeklinde anlatılan Kadir Gecesi, müslümanların yine bol bol dua ettiği bir gece olacak. Ramazan ayının 26. gününe denk gelen Kadir Gecesi, bu yıl 5 Nisan'a denk gelecek. Kadir Gecesi'nde, Efendimiz Hz. Muhammed (sav) tarafından edilen "Allah'ım, sen affedicisin, affı seversin, beni affet" duasını milyonlarca Müslüman tekrarlayacak.

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman? 2024 Ramazan Bayramı Namazı Hangi Gün?

Ramazan ayının ardından Müslümanlar, heyecanla beklenen bayram sabahına kavuşacak. Bayram Namazı ile başlayacak olan Ramazan Bayramı, büyükleri ziyaret edip çocukları sevindirmekle geçecek. Ramazan'ın ardından üç gün boyunca sürecek olan bayram 10 Nisan'da başlayacak. Ramazan Bayramı'nın birinci günü 10 Nisan, ikinci günü 11 Nisan üçüncü günü ise 12 Nisan olacak. Müslümanlar 10 Nisan sabahı camilerde buluşup bayram namazını kılacak.

2024 Ramazan Bayram Tatili Kaç Gün?

Ramazan Bayramı'nın ilk günü olan 10 Nisan 2024 tarihi Çarşamba gününe denk geliyor. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerine denk gelen bayramda tatilin uzayıp uzamayacağı merak ediliyor. Arife günü olan Salı günü ise yarım gün tatil olması bekleniyor. Pazartesi ve Salı günlerinin tatile dahil edilmesi halinde 2024 Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne uzama ihtimali bulunuyor.

Nihat Hatipoğlu Ramazan Programı Hangi Kanalda?

Ramazan programı denildiği anda akıllara gelen ilk isim olan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, bu yıl da atv ekranında yer alacak. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile İftar ve Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile Sahur programları Ramazan ayı boyunca izleyicisiyle buluşacak.

CANLI YAYIN